Ndërlidhjet

Hyn në fuqi Traktati i LisbonësSot hyn në fuqi Traktati i Lisbonës.

Republika e Çekisë ishte vendi i fundit i BE-së që e ratifikoi traktatin, i cili synon t’i japë unionit një lidership më të fuqishëm, politikë të jashtme më efektive, dhe sistem më të lehtë të vendimmarrjes ndërmjet vendeve anëtare.

Traktati parashikoi krijimin e postit të presidentit të BE-së, për të cilin u zgjodh ish kryeministri belg, Herman Van Rompui.

Shefe e diplomacisë së BE-së është zgjedhur Ketrin Eshton nga Britania e Madhe.
XS
SM
MD
LG