Ndërlidhjet

Eshton: Ballkani – prioritet i lartë


Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Ketrin Eshton, deklaroi sot në Parlamentin Evropian se Ballkani Perëndimor do të jetë njëri nga prioritetet kryesore të politiksë së saj.

Mëtutje, zyrtarja e lartë e BE-së, e cila dje zyrtarisht e filloi punën në këtë post, tha se “nuk do të jetë dorë e zgjatur e qeverisë britanike”, pasi siç shpjegoi ajo, “jam zgjedhur nga shefat e vendeve dhe të qeverive të 27 vendeve, prandaj ndaj BE-së kam përgjegjësi primare”.
XS
SM
MD
LG