Ndërlidhjet

SHBA: Iraniani pranoi fajësinë për kontrabandë armësh


Iraniani, Amir Hosein Ardebili, ka pranuar fajësinë në Shtetet e Bashkuara lidhur me akuzat se ilegalisht ka blerë pajisje ushtarake për Iranin, si pjesë e asaj që ai mendonte se ishin përgatitje për luftë të mundshme ndërmjet Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Zoti Ardebili ballafaqohet me burgim të gjatë me dekada.

Agjencitë e lajmeve raportojnë se ai ishte arrestuar në vitin 2007, pasi disa vite ishte përcjellë nga agjentët sekretë.
XS
SM
MD
LG