Ndërlidhjet

Rasmusen: Na pret betejë e gjatë në AfganistanSekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen paralajmëroi se dërgimi i më shumë trupave në Afganistan nuk është “plumb i argjendtë”, dhe u tha aleatëve të përgatiten për betejë të gjatë.

Rasmusen u tha 28 ministrave të jashtëm të NATO-s se konflikti me talibanët kërkon “përpjekje të vërtetë ekipore”.

Në takimin e sotëm në selinë e alancës, ministrat e jashtëm të NATO-s e diskutuan strategjinë kundër talibanëve dhe Al Kaidës.

Takimi vjen disa ditë pasi presidenti Barak Obama shpalli se ka vendosur të dërgojë edhe 30 mijë trupa amerikane në Afganistan.
XS
SM
MD
LG