Ndërlidhjet

Papandreou: Borxhet e rrezikojnë Greqinë


Kryeministri i Greqisë, George Papndreou, ka tërhequr vërejtjen se kriza financiare në këtë vend e rrezikon sovranmitetin kombëtar dhe se Greqia duhet “ta çrrënjosë borxhin”, ose “ borxhi do ta eliminoj vendin”.

Kjo deklaratë e kryeministrit u bë pas komenteve shqetësuese nga zyrtarët më të lartë të Bashkimit Evropian.

Deficiti publik i Greqisë pritet të rritet për afro 13% këtë vit.
XS
SM
MD
LG