Ndërlidhjet

Marrëveshje SHBA - Poloni për bazë raketoreZyrtarët amerikanë dhe polakë nënshkruan sot një marrëveshje, e cila e hap rrugën për vendosjen e raketave Patriot në Poloni në vitin 2010.

Marrëveshja, e cila mundëson kornizë legale për bazën raketore në Poloni, dhe vendosjen e rreth 100 trupave amerikane në vend, është pjesë e planit amerikan për mbrojtje raketore që synon të rritë sigurinë e Evropës Qendrore nga kërcënimet e mundshme raketore.
XS
SM
MD
LG