Ndërlidhjet

Policia daneze liron aktivistët, në burg vetëm 13 personaPolicia daneze ka liruar disa qindra aktivistë, që u ndaluan në orët e vona të mbrëmjes së shkuar. Burimet zyrtare thanë se vetëm 13 persona nga 968 të arrestuarit vazhdojnë të jenë në paraburgim.

Rreth 40 mijë njerëz morrën pjesë dje në një protestë ku kërkonin veprime më të thella e më të shpejta për tu përballur me ndryshimet klimatike.

Protestuesit filluan të kryenin akte të dhunshme, përfshi thyerje dritaresh dhe djegje makinash, në një fazë të demonstratës, çfarë solli ndërhyrjen policore.
Në Kopenhagë po zhvillohet takimi i OKB-së për ndryshimet klimatike.
XS
SM
MD
LG