Ndërlidhjet

Bagpash fiton në zgjedhjet që i njeh vetëm RusiaUdhëheqësi separatist, Sergei Bagpash, është rizgjedhur president i Abkazisë. Abkazia është rajon i Gjeorgjisë, që ka shpallur pavarësinë nga Tbilisi. Rusia ka mbështetur dy rajonet e Gjeorgjisë që kërkojnë shkëputje, Abkazinë dhe Osetinë e Jugut, madje i ka njohur edhe si shtete të pavarura.

Bashkësia ndërkombëtare, me përjashtim të Rusisë, nuk i njeh këto zgjedhje, derisa Gjeorgjia i ka cilësuar si “komedi” e drejtuar nga Moska.
XS
SM
MD
LG