Ndërlidhjet

Turqi: Përplasje të dhunshme mes turqve e kurdëveGjatë ditës kanë ndodhur përplasje të dhunshme mes nacionalistëve turqë dhe aktivistëve kurdë në Stamboll. Policia raporton për së paku një të plagosur me armë zjarri.

Përplasja ndodhi në kohën kur kurdët po demonstronin në qendër të Stambollit kundër vendimit të gjykatës që nxjerr jashtë ligjit partinë më të madhe kurde.

Protesta të dhunshme kanë ndodhur gjatë fundjavës edhe në zonat me shumicë kurde.

XS
SM
MD
LG