Ndërlidhjet

PE: Memorial merr sot çmimin SaharovSot në Parlamentin Evropian i dorëzohet çmimi Saharov organizatës ruse të mbrojtjes së të drejtave të njeriut Memorial.

Memorial po lufton për zbardhjen e së vërtetës për vrasjen e një nga aktivistëve të vetë në Çeçeni.

Çmimi që mban emrin e shkencëtarit dhe disidentit rus Andrei Saharov, u krijua në vitin 1988 nga Parlamenti Evropian për të nderuar individë apo organizata që punojnë në mbrojtje të të drejtave të njeriut.

XS
SM
MD
LG