Ndërlidhjet

SHBA-EBA: Bashkëpunim bërthamorShtetet e Bashkuara dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë sjellë në fuqi marrëveshjen për bashkëpunimin bërthamor për përdorime civile.

Sipas paktit, Shtetet e Bashkuara do të transferojnë në Emirate paisje bërthamore, reaktorë dhe materiale për kërkimet bërthamore civile. Në këmbim, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë premtuar se nuk do të pasurojnë uraniumin dhe nuk do të riprocesojnë karburantin e mbetur bërthamor për plutonium. Të dyja janë materiale që përdoren në prodhimin e armëve bërthamore.

Zyrtarët amerikanë thanë se marrëveshja mes dy shteteve duhet të shërbejë si model për mosshumimin e armëve bërthamore.
XS
SM
MD
LG