Ndërlidhjet

Teheran: Vdiq Ajatollah Ali Montazeri


Lideri fetar iranian dhe luftëtari për të drejtat e njeriut, Ajatollah Ali Montazeri, ka vdekur në moshën 87-vjeçare, kanë bërë të ditur mediumet shtetërore në Teheran.
Vitet e fundit të jetës Montazeri i ka kaluar në qytetin e shenjtë në Komë, por kishte ruajtur ndikimin politik në Iran, veçanërisht në mesin e reformistëve. Montazeri në vazhdimësi ka kritikuar establishmentin qeveritar islamik se në emër të islamit kishte zbatuar diktaturë dhe ishte angazhuar për respektimin e të drejtave civile dhe të femrave në Iran.
XS
SM
MD
LG