Ndërlidhjet

Tensione ndërmjet Kolumbisë dhe VenezuelësKolumbia ka sinjalizuar se është duke ndërtuar bazë të re ushtarake në kufirin me Venezuelën dhe se ka aktivizuar 6 batalione të reja.

Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve nuk kanë qenë kurrë në nivel më të ulët, ndërsa presidenti i Venezuelës Hugo Çavez gjeneralëve u thotë të përgatiten për luftë.

Çavez në drejtim të kufirit ka dërguar 15 mijë ushtarë dhe ka akuzuar Kolumbinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës se po përgatisin luftë.
XS
SM
MD
LG