Ndërlidhjet

Uashingtoni shqetësohet për depërtimin e Iranit në Irak


Ushtarakë të lartë të Shteteve të Bashkuara kanë shfaqur shqetësim për hyrjen në Iran të një grupi ushtarësh nga Irani që kishin marrë nën kontroll një burim nafte.
Admirali Majk Mullen tha se kishte folur me ministrin e Mbrojtjes së Irakut, por ka shtuar se çështja duhet të zgjidhet ndërmjet dy vendeve.
Zyrtarët e Irakut kanë bërë të ditur se trupat iraniane tashmë kanë braktisur pjesërisht këtë pozicion dhe se Bagdadi ka kërkuar nga Teherani tërheqje të plotë.
XS
SM
MD
LG