Ndërlidhjet

Disidenti kinez del në gjyqLiu Xiabo, një nga disidentët më të njohur kinezë, sot del para gjyqit nën akuzat për subversion ndaj shtetit. Liu është arrestuar vitin e kaluar derisa ishte përfshirë në peticionin “Karta 08”, që kërkonte ndryshime politike.

Udhëheqësit politikë në Evropë dhe në Uashgington kanë shprehur shqetësimet e tyre rreth rastit. Autoritetet kineze nuk kanë lejuar që diplomatë të huaj të marrin pjesë në gjykim.
XS
SM
MD
LG