Ndërlidhjet

Kinë: 5 të dënuar me vdekjeDrejtësia kineze ka dënuar edhe pesë persona të tjerë me vdekje për pjesëmarrje në trazirat në rajonin e Xiniangut. Deri tani 20 persona janë dënuar me vdekje për trazirat e përgjakshme të korrikut.

Trazirat ndodhën në rajonin e banuar me ujgurë dhe kinezë hanë. Së paku 197 persona vdiqën, shumica e të cilësve ishin kinezë.
XS
SM
MD
LG