Ndërlidhjet

Merkel dënon dhunën ndaj protestuesve në IranVendet e Perëndimit i kanë ripërsëritur kritikat e tyre ndaj shtypjes së protestuesve në Teheran.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se vdekja e protestuesve në Iran është pasojë e “veprimeve të papranueshme të forcave të sigurisë”, dhe i bëri thirrje Iranit t’i respektojë obligimet e marrëveshjeve të Kombeve të Bashkuara për lirinë e shprehjes.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme franceze, Bernard Valero tha se aksionet e Teheranit nuk “çojnë askund”, dhe ftoi për negociata për zgjidhjen e krizës.

Të dielën, Shtetet e Bashkuara dhe Italia e dënuan dhunën kundër protestuesve civilë në Iran.

Shtëpia e Bardhë e përshkroi si “shtypje të padrejtë” veprimin e qeverisë dhe theksoi se Uashingtoni është në anën e protestuesve iranianë.

Italia tha se mbrojtja e jetës së njerëzve është vlerë fundamentale dhe kërkoi dialog mes qeverisë dhe opozitës.
XS
SM
MD
LG