Ndërlidhjet

Lavrov: Metoda jo-standarde për kontestin me JaponinëMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, tha se Rusia do të konsiderojë metoda “jo-standarde” për të zgjidhur mosmarrëveshjet e vjetra territoriale me Japoninë rreth një grupi ujdhesash.

Lavrov nuk ofroi detaje tjera për zgjidhjen e mundshme pas takimit me homologun e tij japonez, Kacuja Okada.

Ujdhesat, që në Japoni njihen si Territoret Veriore ndërsa në Rusi si Ujdhesat Kurile, u pushtuan nga soivjetikët në vitin 1945.

Moszgjidhja e mosmarrëveshjes i ka penguar Moskën dhe Tokion që të nënshkruajnë marrëveshje formale paqësore për përfundimin e luftës.
XS
SM
MD
LG