Ndërlidhjet

Kreu i KB për të drejtat e njeriut i shokuar nga dhuna në IranShefi për të drejtat e njeriut i Kombeve të Bashkuara tha se është i shokuar nga “numri i madh i vdekjeve, plagosjeve dhe arrestimeve” që autoritetet u bënë protestuesve në Iran.

Navi Pillai, Komisioner i Lartë për të Drejtat e Njeriut, tha se “informatat lënë të kuptohet për akte të dhunës së tepruar nga forcat e sigurisë dhe milicia paramilitare Basixh”.

Të paktën tetë njerëz u vranë në përleshjet ndërmjet protestuesve të opozitës dhe forcave të sigurisë të dielën në Teheran, në trazirat më të rënda në muajt e fundit.
XS
SM
MD
LG