Ndërlidhjet

Obama sërish akuzon rrjetin terrorist Al Kaeda


Presidenti amerikan, Barak Obama, për herë të parë publikisht ka akuzuar një krah të rrjetit terrorist Al Kaeda se qëndron pas sulmit të dështuar kundër aeroplanit amerikan që fluturonte në linjën Amsterdam – Detroit.
Në paraqitjen e rregullt javore përmes radios, Obama ka thënë se nigeriani i ri, Umar Faruk Abdulmutaleb, ka qëndruar në Jemen, ku është stërvitur dhe pajisur dhe pastaj i është dhënë urdhëri për të bërë sulmin.
“Gjithë ata që kanë qenë të përfshirë në këtë proces janë përgjegjës”, ka thënë Obama.
XS
SM
MD
LG