Ndërlidhjet

Jemen: Ambasadat e SHBA-ve dhe Britanisë mbeten të mbylluraAmbasadat e Shteteve të Bashkuara dhe të Britanisë në Jemen kanë qenë të mbyllura për të dytën ditë për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Këshilltari i presidentit Obama për kundërterrorizmin, Xhon Brenan, tha se ka informacione për komplote terroriste të Al Kaidës ndaj caqeve në Jemen.

“E dimë se Al Kaida ka pasur si cak ambasadën tonë dhe personelin diplomatik ndaj duam të bëjmë gjithçka është e mundur për të siguruar diplomatët dhe ekipin tonë në Jemen”, tha Brenan.

Obama ka akuzuar degën e Al Kaidës në Jemen se ka aftësuar dhe paisur me lëndë shpërthyese një qytetar nigerian, që dështoi në sulmin e tij ndaj një aeroplani
XS
SM
MD
LG