Ndërlidhjet

Spanja: “Qasje konstruktive” ndaj autoriteteve në Kosovë


Spanja nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës gjatë presidencës së Bashkimit Evropian, por do të ketë “qasje konstruktive” ndaj autoriteteve të saj, ka thënë sot ministri i jashtëm spanjoll, Miguel Angel Moratinos.

Mëtutje, ai vlerësoi se Bosnjë Hercegovina është vendi “më i ndjeshëm” nga ish Jugosllavia dhe Spanja, gjatë presidencës së saj në BE, do t’i kushtoj kujdes të madh këtij vendi.

Mëtutje, ministri Moratinos u tha gazetarëve në Madrid, se është “fundamentale” për BE-në që t’i hapë dyert për anëtarë të rinjë, e veçanërisht nga Ballkani.
XS
SM
MD
LG