Ndërlidhjet

Beograd: Tadiqi nuk ka kërkuar leje nga Prishtina


Shërbimi për shtyp i presidentit të Serbisë, ka njoftuar se Boris Tadiqi nuk është marrë vesh me institucionet e Kosovës për qëndrimin e tij në Manastirin e Deçanit.

Për qëndrimin e tij ishte i informuar vetëm i dërguari personal i përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian, për politikë të jashtme dhe siguri, thuhet në kumtesën lidhur me deklaratën e zëdhënësit të presidentit të Kosovës, Xhavit Beqiri.

Beqiri kishte vlerësuar se Boris Tadiq e kishte shkelur marrëveshjen, që gjatë vizitës në Kosovë të mos japë deklarata politike dhe se më këtë është zvogëluar mundësia e vizitave të tij të ardhshme në Kosovë.
XS
SM
MD
LG