Ndërlidhjet

Kroaci: Sot zgjidhet presidentiNë Kroaci zhvillohet turi i dytë i zgjehdjeve presidenciale. Ivo Josipoviç garon me Milan Bandiç. Josipoviç, profesor i së drejtës dhe kompozitor, doli i pari në raundinb e parë të zgjedhjeve presidneciale të mabjtuar në dhjetor.

Bandiç, kryetari aktual i bashkisë së Zagrebit garon si i pavarur.

Anketat e opinionit i japin përparësi Josipoviçit.

Fituesi i këtyre zgjedhjeve do të marrë detyrën nga presidenti aktual Stipe Mesiç
XS
SM
MD
LG