Ndërlidhjet

Kina riafirmon kontrolin mbi internetinKina u ka thënë kompanive të bashkëpunojnë me kontrollin e shtetit mbi internetin.

Në deklaratën e qeverisë tërhiqet vërejtja kundër pornografisë, sulmeve kibernetike, mashtrimeve on-line dhe “thashethemeve”, duke thënë se qeveria dhe media e internetit kanë përgjegjësi për të formësuar opinionin publik.

Deklarata vjen pasi kompania Google u kërcënua të largohet nga Kina për shkak të çështjeve të censurës
XS
SM
MD
LG