Ndërlidhjet

11 irakianë dënohen me vdekje për sulmet në BagdadNjëmbëdhjetë irakianë janë dënuar me vdekje për planifikimin dhe kryerjen e sulmeve masovike me bomba në fund të gushtit, që lanë rreth 100 të vrarë dhe qindra të plagosur.

Njoftohet se gjykata i ka dënuar të njëmbëdhjetët me varje.

Sulmet me kamiona bombë në 19 gusht patën në shënjestër ministrinë e financave dhe atë të jashtme.

Qeveria i fajësoi militantët e Al Kaidës dhe besnikët e partisë së jashtëligjshme Baath të Sadam Husseinit, por pranoi se neglizhenca në pikat e kontrollit i kishte lejuar sulmuesit të hyjnë në kryeqytet.
XS
SM
MD
LG