Ndërlidhjet

Japonia kërcënon Kinën për projektin e gazitJaponia e ka paralajmëruar Kinën se do të ndërmarrë veprime nëse Pekini fillon prodhimin e gazit në një fushë të kontestuar në lindje të Detin Kinez.

Tokio kundërshton shfrytëzimin kinez të fushës së gazit Hunxiao, në ujërat për të cilat pretendon Japonia.

Dy vendet arritën një marrëveshje në vitin 2008 për zhvillimin e përbashkët të fushës së gazit, por puna ka ngecur ndërsa Japonia e ka akuzuar Kinën për nxjerrje të gazit dhe shkelje të marrëveshjes.
XS
SM
MD
LG