Ndërlidhjet

Tadiq: Serbia nuk mbështet coptimin e BosnjesPresidenti i Serbisë Boris Tadiq deklaroi se Serbia asnjëherë nuk do ta mbështeste referendumin, i cili do të çonte në ndarjen e Bosnjë e Hercegovinës.

“Serbia nuk do të mbështesë çdarëdo akti apo referendum, i cili do të çonte në coptimin e BeH, sepse Serbia është garantues i marërveshjes së Dejtonit”, deklaroi Tadiq për mediat në Sarajevë.

Ai ka theksuar se nuk e di se ku ndodhen të akuzuarit për krime lufte, Ratko Mlladiq dhe Goran Haxhiq, ndërsa akuzat se Serbia i mbron, Tadiq i quajti “të pabaza”.
XS
SM
MD
LG