Ndërlidhjet

ANEB: Marrëveshja me Iranin ende aktuale


Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) njoftoi se propozimi që Irani ta dërgoj pjesën më të amdhe të uraniumit të pasuruar jashtë, mbetet në tyrezë, megjithqë Teherani i ka refuzuar disa pika kryesore të këtij propozimi.

Diplomatët thanë se Teherani e ka njoftuar ANEB-in se nuk do t’i pranoj aspektet kryesore të propozim marrëveshjes.

Zëdhënësja e Agjencisë, Gill Tudor, tha sot se propozimi, që është mbështetur nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, “vazhdon të mbetet në tryezë” të bisedimeve.
XS
SM
MD
LG