Ndërlidhjet

SHBA: Obama i propozon masat për banka


Presidenti amerikan, Barak Obama, pritet që gjatë distës së sotme t’i propozojë masat, me të cilat do të kufizohet madhësia e bankave dhe gjerësia e aktiviteteve të tyre për marrjen e rrezikut.

Këto masa, ai i bën vetëm dy ditë pas disfatës së Partisë Demokratike të tij për zgjedhjet në Senat në Masaçusets, ku votuesit bindshëm ishin për kandidatin republikan.

Në një intervistë për kanalin televiziv ABC, zoti Obama tha se kjo humbje reflektoi hidhërimin lidhur me masat e ndihmave për banka dhe papunësinë e lartë.
XS
SM
MD
LG