Ndërlidhjet

SHBA vendos t'i shesë armë TajvanitBurime të afërta me Kongresin bënë të ditur se Shtetet e Bashkuara e kanë njoftuar Kongresin se kanë vendosur t’i shesin armë Tajvanit.

Shitja mund t’i përkeqësojë marrëdhëniet tashmë të tensionuara midis Uashingtonit dhe Pekinit, i cili e konsideron Tajvanin provincë të vet.

Shitja me gjasë përfshin helikopterë luftarakë, raketa mbrojtëse dhe pajisje për rrjetin telekomunikues të Tajvanit.

Megjithate, aeroplanët luftarakë nuk pritet të jenë pjesë e transakcionit.
XS
SM
MD
LG