Ndërlidhjet

Përplasen trupat e NATO-s dhe ato të AfganistanitTrupat e NATO-s janë përplasur me aleatët e tyre afganë në një incident të ashtuquajtur “miqësor”.

Katër ushtarë afganë janë vrarë dhe gjashtë janë plagosur kur trupat amerikane kërkuan sulme nga ajri.

ISAF-i tha se trupat u gjetën nën zjarr dhe kërkuan sulm nga ajri, pa e kuptuar se po përlesheshin me forcat afgane të sigurisë.

Përplasja në provincën Uardak ndodhi disa orë pasi një përkthyes vrau dy ushtarë amerikanë në një bazë në afërsi.
XS
SM
MD
LG