Ndërlidhjet

Eshton: BE nuk do përzihet në raportet SHBA-KInëKryediplomatja e Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, deklaroi se unioni nuk do të përzihet në mosmarrëveshjet ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara për shkak të planit të Uashingtonit që t'i shesë armë Tajvanit.

Eshton konsideron se ky është problem i tyre, dhe se BE-ja i mban marrëdhëniet e mira me vendet në botë.

Ajo ka thënë se Bashkimi Evropian duhet vetë të marrë vendime dhe t'i përcaktojë marrëdhënet e tij.

Kina e konsideron Tajvanin territor të tij.
XS
SM
MD
LG