Ndërlidhjet

Karzai i kërkon ndihmë Saudisë kundër talibanëvePresidenti i Afganistanit Hamid Karzai mbërriti në Arabinë Saudite për të kërkuar ndihmë në përpjekjen e tij për pajtimin me talibanët e moderuar.

Karzai një kohë të gjatë i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që ta përdorë ndikimin e saj për t’i bindur talibanët islamistë që t’i ulin armët.

Zyrtarët sauditë thanë sot se mbretëria nuk ka ndërmend të përzihet në vendosjen e paqes në Afganistan, përveç nëse talibanët i përkeqësojnë lidhjet me ekstremistët dhe e dëbojnë kryeterroristin Osama bin Laden.
XS
SM
MD
LG