Ndërlidhjet

Kina hedh poshtë kritikat amerikane mbi ekonominëKina ka hedhur poshtë kritikat amerikane për politikat e saj tregtare e monetare, çfarë ka rritur tensionet mes dy vendeve.

Presidenti amerikan, Barak Obama, të mërkurën, ka deklaruar se administrata e tij do të jetë më e ashpër me Kinën sa i përket zbatimit të rregullave tregtare.

“Qasja që ne po marrim është të jemi më të ashpër rreth forcimit të rregullave ekzistuese, duke ushtruar presion të vazhdueshëm mbi Kinën dhe vendet e tjera që të hapin tregjet e tyre në mënyrë reciproke”, tha presidenti Obama.
XS
SM
MD
LG