Ndërlidhjet

Irak: Ritualet religjioze shiite arrijnë kulmin


Ritualet religjioze të myslimanëve shiitë irakianë në qytetin Qerbela, sot e arrijnë kulmin.

Ritalet po mbahen në rrethana të rritjes së sigurisë, pas dy sulmeve vetëvrasëse me bombë kundër pelegrinëve këtë javë, nga të cilat u vranë më se 60 njerëz.

Afro 30 mijë ushtarë dhe policë irakianë janë vendosur për t’i mbrojtur pjesëmarrësit nga sulmet potenciale.
XS
SM
MD
LG