Ndërlidhjet

MekKristël: Ofensiva në Helmand, sinjal i fuqishëm për talibanëtOfensiva madhore e trupave të NATO-s dhe forcave afgane kundër talibanëve synon t’i dërgojë një mesazh të qartë kryengritësve se qeveria afgane po zgjeron kontrollin në të gjithë vendin.

Deklarata e komandnatit të forcës shumëkombëshe, gjeneralit amerikan MekKristl u bë në Kabul, në prag të sulmit për të marrë kontrollin e qytetit të Marxhahit, në provincën e Helmandit. Banorët po largohen nga shtëpitë e tyre, në prag të sulmit të pritshëm.
XS
SM
MD
LG