Ndërlidhjet

Italia mbështet integritetin e GjeorgjisëItalia mbështet “integritetin territorial” të Gjerogjisë. Deklarata e ministrit të jashtëm italian u bë gjatë takimit të tij me homologun nga Tbilisi.

Fratimi theksoi se Italia mund të luajë një rol të rëndësishëm në sigurimin e Gjeorgjisë, pa krijuar ndarje me Rusinë.

Osetia e Jugut dhe Abkazia janë dy territoret e Gjeorgjisë që me mbështetjen ruse kanë deklaruar pavarësinë. Pavarësia e këtyre territoreve është pranuar nga vetëm tre shtete.
XS
SM
MD
LG