Ndërlidhjet

Irak: SHBA-të e lirojnë fotografin irakian të Rojtersit


Ushtria e Shteteve të Bashkuara sot ka liruar fotografin irakian të agjencisë Rojters, Ibrahim Jasam Mohamed, pasi e kishte mbajtur gati një vit e gjysmë pa akuzë.

Fotografi Mohamed i kishte dërguar agjencisë Rojters fotografi dhe video, si bashkëpunëtor i jashtëm.

Ai ishte arrestuar pas një ndërhyrjeje të trupave amerikane dhe irakiane në shtëpinë e tij në qytetin Mahmudia, në jug të Bagdadit, në vitin 2008.
XS
SM
MD
LG