Ndërlidhjet

Turqi: Arrestohen 86 aktivistë kurdëPolicia turke ka arrestuar 86 politikanë dhe aktivistë kurdë në prag të 11 vjetorit të arrestimit të Abdullah Oçalanit, kreut të Partisë Punëtore të Kurdistanit.
Të arrestuarit akuzohen për lidhje me partinë e Oçalanit, e cila që nga vitet ’80-të kërkon pavarësinë e rajonit kurd.

Partia Punëtore e Kurdistanit vlerësohet si grup terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.
XS
SM
MD
LG