Ndërlidhjet

Afganistan: Raketat e NATO-s vrasin 12 civilëNATO-ja ka bërë të ditur, përmes një deklarate, se 12 civilë janë vrarë nga dy raketa të forcave ndërkombëtare në jug të Afganistanit.
Kreu i forcave shumëkombëshe, gjenerali amerikan MekKristël “i kërkoi ndjesë presidentit afgan, Hamid Karzai, për incidentin fatkeq”.

Nga e shtuna 15 mijë ushtarë afganë, amerikanë e britanikë kanë nisur një ofensivë në rajonin e Helmandit.

Dy ushtarë të NATO-s dhe 27 militantë janë vrarë. Operacioni në fjalë është më i madhi që nga rrëzimi i talibanëve në fund të vitit 2001.

Presidenti afgan ka kërkuar nga trupat afgane dhe ato të NATO-s të tregojnë “kujdes të jashtëzakonshëm për të mënjanuar lëndimin e civilëve”.

XS
SM
MD
LG