Ndërlidhjet

Papa kërkon ndershmëri rreth skandalit të priftërinjveVatikani njofton se Papa ka kërkuar nga kleri katolik irlandez të jenë të ndershëm dhe kurajozë në qasjen ndaj skandalit seksual të priftërinjve.

Papa Benedikti i XVI-të dhe klerikët katolikë zhvilluan një takim dy ditor rreth krizës që po kalon Kisha Katolike irlandeze. Shumë nga priftërinjtë në këtë vend për vite me rradhë kanë abuzuar seksualisht me fëmijët. Skandali ka tronditur Irlandën, një vend me traditë të fortë katolike.
XS
SM
MD
LG