Ndërlidhjet

Shtyhet dërgimi i armatimit rus në IranËshtë shtyrë dërgimi për në Iran i sistemit mbrojtës ajror, të cilin Moska ia ka shitur Teheranit.

Zyrtarët rusë thanë se shtyrja është bërë vetëm për shkaqe teknike. Marrëveshja sipas të cilës Rusia do t’i shesë Iranit sisteme mbrojtëse ajrore të tipit S-300 kanë shqetësuar Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin. Të dyja këto shtete besojnë se Irani sistemet e tilla do t’i përdorë për të mbrojtur uzinat bërthamore.
XS
SM
MD
LG