Ndërlidhjet

Kejptaun: Botërori 2010 nxit rritjen ekonomikeEkonomia e Afrikës së Jugut pritet të rritet për 2.3 % këtë vit, pjesërisht e nxitur nga kampionati Botëror në Futboll, pas rënies prej 1.8 % në vitin 2009.

Ministri i Financave, Pravin Gordhan tha se parashikimet e mëhershme ishin 1.5 %.

Një dokument i qeverisë për buxhetin thotë se "shpenzimet në stadiume dhe transport, që lidhen me Botërorin 2010 kanë nxitur rritjen ekonomike, kurse nga ngjarja kryesore e vitit do të përfitojë turizmi".
XS
SM
MD
LG