Ndërlidhjet

Trupat holandeze do largohen nga Afganistani këtë vitKryeministri i Holandës Jan Peter Balkenende tha se trupat holandeze me siguri do të largohen nga Afganistani këtë vit.

Ai i bëri këto komente një ditë pas rrëzimit të qeverisë, kur partneri i koalicionit insistoi që trupat holandeze të largohen në muajin gusht, siç ishte planifikuar.

Balkenende tha se ai dëshironte ta pranojë ftesën e NATO-s që 1.600 trupat të qëndrojnë edhe një vit, të paktën për të trainuar armatën dhe policinë afgane.
XS
SM
MD
LG