Ndërlidhjet

SHBA-të kritikojnë IzraelinAdministrata Obama ka kritikuar Izraelin pasi ka përcaktuar si trashëgimi kombëtare izraelite dy qendra kulti, që gjenden brenda territoreve palestineze. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit e ka cilësuar vendimin si provokativ dhe që nuk e ndihmon aspak situatën.

Hapi i qeverisë Netanjahu ngjalli protesta në mesin e palestinezëve në Bregun Perëndimor, por dhe në mesin e faktorit ndërkombëtar, përfshi Kombet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG