Ndërlidhjet

Dallgët e cunamit godasin Rusinë


Dallgët e cunamit të oqeanit Pacifik goditën sot bregdetin e Rusisë pas tërmetit në Kili.
Burimet ruse bëjnë të ditur se dëmet ishin të vogla kryesisht në zona të pabanuara.
Lartësia e dallgës në juglindje të gadishullit të Kamcatkas u regjistrua 80 centimetra. Dallgët gjtihashtu goditën ishujt Kurilë.
Dallgë të vogla të cunamit doditën gjithashtu më herët Japoninë dhe Zelandën e Re, përvec vendeve të tjera.

XS
SM
MD
LG