Ndërlidhjet

Nabuko rrezikohet nga një pakt miqësieBisedimet mes Turqisë dhe Azerbaxhianit lidhur me gazsjellësin Nabuko kanë ngecur, si pasojë e përpjekjeve të Ankarasë për të përmirësuar raportet me Armeninë. Azerbaxhiani dhe Armenia kanë konflikte territoriale lidhur me rajonin e Nagorni Karabakut.

Gazsjellësi Nabuko është projekt i Bashkimit Evropian që synon të zvogëlojë varësinë energjitike nga gazi rus. Nabuko synon transportin e gazit të vendeve të Azisë Qëndrore duke mos kaluar përmes Rusisë.

Varshmëria e Evropës nga gazi rus ka shkaktuar kriza energjitike në disa nga vendet e BE-së.
XS
SM
MD
LG