Ndërlidhjet

Topi: Kënaqësi që qeveria greke kërkoi falje


Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, ka shprehur kënaqësinë e tij që qeveria e Greqisë i ka dënuar thirrjet ksenofobike të ushtarëve grekë ndaj shqiptarëve.

Këto komente zoti Topi i bëri për mediat në Shqipëri.

Raportohet se edhe presidenti i Greqisë, Karolas Papulias, i ka dënuar thirrjet fyese lidhur me shqiptarët, maqedonasit dhe turqit.

Thirrjet ksenofobike janë dënuar edhe nga raportuesi i Parlamentit Evropian për Shqipërinë, Nikolas Çountis. Sipas tij, këto akte i dëmtojnë marrëdhëniet ndërmjet dy popujve.
XS
SM
MD
LG