Ndërlidhjet

Kabul: Karzai bisedoi me militantët, por nuk ka marrëveshje


Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, dhe përfaqësuesit e njërit prej grupeve kryesore militante, e kanë përfunduar rundin e parë të bisedimeve paqësore pa arritur marrëveshje finale.

Por, të dy palët premtuan vazhdimin e dialogut, i cili, nëse është i suksesshëm, mund të shkaktoj ndarje në kryengritjen e udhëhequr nga talibanët në Afganistan.

Bisedimet e së martës të Karzait me përfaqësuesit e grupit Hizbi-i-Islami, ishin negociatat e para publike të drejtpërdrejta ndërmjet Hamid Karzait dhe përfaqësuesve të një grupi kryengritës.
XS
SM
MD
LG